Sosyal Sorumluluk

“İnsan için, ülke için, dünya için idealleri ve bu ideallerden aldığı güçle büyüyen köklü kuruluş…”

Yaklaşık 50 yıllık yoğun ve özverili çalışmalar sonucunda sosyal yardım faaliyetlerine önem veren Zamanhan Bey, bugün vaktinin büyük bir kısmını hayatı boyunca önemine her zaman vurgu yaptığı, gelişmişlik ve geleceğin garantisi olarak gördüğü eğitim ve sağlık konularına ayırmış, bu konularda faaliyet gösteren Zamanhan Can Vakfı’nın ve Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın faaliyetlerini genişleterek, ana okulundan yüksek öğretime kadar ülkemizin evlatlarına en iyi eğitim öğretim verme ve her çocuğumuzun kolaylıkla erişimini sağlama konusunda grubun ulusal ve uluslararası yeni adımlarının sağlam temellerini oluşturmaya adamıştır.

Bu kapsamda, vakıflar, şirketler ve şahsi olarak binlerce okul çağındaki dar gelirli çocuklarımıza eğitim destekleri verilmektedir.

Kurucumuzun eğitim kadar önem verdiği “yeni doğan bebek ölümlerinin azaltılmasına” dair yoğun çalışmaları ve yönlendirmesi ile bu alanda öncü adımlar atılmıştır. Bu kapsamda Doğubayazıt’ı da içine alan ve Doğu Anadolu Bölgemizin en yenilikçi ilk ve tek Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi kurulmuş ve hiçbir maddi karşılık alınmadan hizmet verilmektedir.

Vakıf, maddi yetersizlikler nedeni ile eğitime ulaşamayan çocuklara eğitim bursları sağlamanın yanı sıra, fazla gündeme gelmeyen ancak çok önemli bir sorun olan yeni doğan bebek ölümlerinin önüne geçmek amacıyla özellikle Türkiye ve Dünya’da çeşitli ticari bir beklenti olmaksızın yatırımlar yapmakta ve Türkiye’de yeni doğan ünitelerine yaptığı yardımlar sayesinde yeni kurulumlara destek olmaktadır.

Bundan tam 70 yıl önce, Doğubayazıt’ın coğrafi konumu nedeniyle, dünya ticaretine yön veren İpek Yolu üzerinde olmanın verdiği avantajı, vizyonu ve ileri görüşlü bakış açısıyla birleştiren ve bugün Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı holdinglerinden biri haline gelmeyi başarmış, çocuklarına ve sonraki nesillere ülkesi ve dünya için faydalı insan olmayı aşılamış Zamanhan Can, aktif olarak Zamanhan Can Vakfı’nın daha geniş kitlelere yardım eli uzatması için çalışmaktadır.